Tournament Results June 2017

COOSA RIVER CRAPPIE CLUB
APRIL 15th LAKE GUNTERSVILLE
1. Ronnie Blease/Chad Hale 13.49
2. Stanley Steed/Gary Stephens 13.36
3. Rodger Absher/Darla Absher 12.15
4. Jerry Culverson/Mike Culverson 11.55
BIG FISH
1. Rodger Absher/Darla Absher 2.38
HOI CRAPPIE CLUB
APRIL 15th BANNER MARSH
1. White Cotton/White Cotton 3.6
2. Merritt/Bachman 1.1
3. Anderson/Anderson 1.09
4. Fimer/Boward 0.6
CRAPPIE USA
APRIL 21st – 22nd GREEN RIVER LAKE
AMATEUR DIVISION
1. Arnold Patterson/Kenny Patterson 14.03
2. Wayne Goodall 13.75
3. Terry Barker/Joseph Diaferia 13.09
4. Kyle Levering/Dwayne Craig 12.51
5. Robert Matheny/Samuel Franke 12.46
PRO DIVISION
1. David Jones/Corey Thomas 15.54
2. Kris Mann/Terry Mann 15.01
3. Donnie Burris/Dennis Yates 14.95
4. Lynn Cochran/Nathan Cochran 13.68
5. Robert Harris/Roy Cape 13.68
BIG FISH
1. Joe Long/Brandon Meltzer 1.85
2. Robert Harris/Roy Cape 1.85
CENTRAL ILLINOIS
APRIL 22nd LAKE DECATUR
1. York/Roberts 9.59
2. Carr/Carr 7.55
3. Goodbrake/Goodbrake 6.69
4. Markwell/Townsend 6.09
5. Peck/Price 5.85
BIG FISH
1. Goodbrake/Goodbrake 1.61
CRAPPIE MASTERS
APRIL 22nd LAKE EUFAULA
1. Charles Bunting/Travis Bunting 10.84
2. Josh Gowan/Alex Rude 10.39
3. Beau Wilkins/Dillon Hackler 10.29
4. Andy Blizzard/Brian Young 9.83
5. Tom Snyder/Corey Carter 9.59
6. Dan Dannenmueller/Garrett Steele 9.46
BIG FISH
1. Beau Wilkins/Dillon Hackler 1.87
MALE/FEMALE
1. Josh Gowan/Alex Rude 10.39
MIDDLE TENNESSEE
APRIL 22nd WOODS RESERVOIR
1. Terry Spray/Tyler Spray 8.37
2. John Wells 7.61
3. Coby Edwards/Rodney Edwards 6.61
4. Robert Baker/Larry Britton 6.49
5. Tracy Farmer/Toby Ivey 5.3
BIG FISH
1. John Wells 2.01
NORTHEAST GEORGIA
APRIL 22nd RUSSELL PARK
1. Kevin/Dakota 5.99
2. Rodney Page and son 3.96
3. Brian & Audrey Jenson/Matt Norton 3.82
4. Matt Sipper/Hunter Sipper 2.13
NORTHEAST OHIO
APRIL 22nd MISQUITO LAKE
1. Jim/Tim 8.26
2. Shawn/Jeff 7.13
3. Dan/BOB 7.11
4. Brock/Brian 7.7.8
5. Bill/Jim 7.7.2
GRAND LAKES CRAPPIE SERIES
APRIL 23rd GRAND LAKES
1. John Pruitt/Bruce Menchofer 9.32
2. Mark Puthoff/Mike Schroyer 8.45
3. Jeff Toben/John Andreoni 7.88
4. Jack Hartings/Nick Pleiman 7.78
5. Joe Vanover/Jamie Longsworth 7.07
SOUTHERN ILLINOIS
APRIL 23rd CARLYLE LAKE
1. Mettler/Dant
2. Dial/Dixon
3. Hamson/Bennett
BIG FISH
1. Hamson/Bennett 1.87
CRAPPIE MASTERS
APRIL 28th – 29th KENTUCKY/BARCLAY LAKES
1. Jonathan Grant/Jackie Matheny 24.12
2. Mike Sheppard/Tony Sheppard 21.17
3. Steve Coleman/Ronnie Capps 19.91
4. Tony Grooms/TJ Grooms 19.89
5. Paul Turner/Elizabeth Turner 19.76
BIG FISH
1. Monty McWilliams/David Davidson 2.58
ADULT/YOUTH
1. Mark Arnold/Olivia Arnold 16.95
MALE/FEMALE
1. Paul Turner/Elizabeth Turner 19.76
CRAPPIE USA
APRIL 28th – 29th GRAND LAKES/ST MARYS
AMATEUR DIVISION
1. Mike Shroyer/Mark Puthoff 17.75
2. Kerry August/Brian Bollenbacher 16.35
3. Brad Bailey/Roy Dagley 15.86
4. Randy Waterman/Garrett Waterman 15.52
5. Stacy Morphis/Antwan Roberson 14.46
PRO DIVISION
1. Jim Freeman/Doug Freeman 16.63
2. Troy Zimmerman/Jeff Toben 16.36
3. Zach Fishbaugh/Mike Fishbaugh 15.56
4. Kyle Grunden/Herbert Grunden 15.15
5. Kyle Schoenher/Rodney Newhaus 14.75
BIG FISH
1. Mike Shroyer/Mark Puthoff 1.68
CENTRAL ARKANSAS
APRIL 29th LAKE DARDENELLE
1. Greg London/Russ Clarke 10.25
2. Scott Black/John Williams 9.97
3. Dustin Harris/Kelley Graham 9.94
4. Jason Westerberg/Jim Westerberg 9.72
5. Chris Head/Hunter Collie 9.54
BIG FISH
1. Thorpe Breashears/Laurel Breashears 2.4
NORTHEAST OHIO
APRIL 29th WEST BRANCH
1. Sean/Jeff 6.11
2. Ron/Rick 6.08
3. Eric/Brian 5.3
4. Brock/Brian 4.3
5. Dave/Tyler 4.1
BIG FISH
1. Brock/Brian 1.72
MAGNOLIA CRAPPIE CLUB
APRIL 29th ENID LAKE
1. David Thornton/Shelton Culpepper 12.6
2. Rick Moody/Shane Moody 12.04
3. Hugh Krutz/Steve Stevenson 11.68
4. Clint Egbert/Jeremy Aldridge 11.43
5. Bill Barnett/Morey Foley 11.31
BIG FISH
1. Hugh Krutz/Steve Stevenson 2.48
SHOALS CRAPPIE
APRIL 29th PICKWICK
1. Rick Robinson/Kevin McCarley 8.27
2. Keith Dodd/Darrell Keil 7.64
3. Joe Lambert 6.44
BIG FISH
1. Rick Robinson/Kevin McCarley 1.78
WAPPAPELLO
APRIL 29th WAPPAPELLO
1. Lweis/Chaillard
2. Carl/Clark
3. Owens/Harty
CRAPPIE MASTERS
MAY 5th – 6th ALABAMA RIVER
1. Jonathan Phillips/Alicia Phillips 23.89
2. Billy Williams/Scott Williams 23.03
3. Collier Hunt/Ken Fisher 22.66
4. Kent Williams/Christie Williams 21.85
5. Eric Cagle/Jared Gilber 21.51
BIG FISH
1. Collier Hunt/Ken Fisher 2.34
MALE/FEMALE
1. Jonathan Phillips/Alicia Phillips 23.89
ADULT/YOUTH
1. Gerald Overstreet/Ann Overstreet 18.64
CRAPPIE USA
MAY 6th MISSISSINEWA/SALAMONIE
AMATEUR DIVISION
1. Daniel Paul/James Paul 4
2. Bob Land/Steve Jeffers 3.79
3. Patrick Stone/Kevin Walters 2.96
4. Joseph Rosinski/Luther McDonald 2.86
5. Montie Moore/Dan Taflinger 1.87
PRO DIVISION
1. Ron Bilbray/Tom Hankins 3.18
2. Kris Mann/Terry Mann 2.58
3. Joe Carter/Janette Carter 2.05
4. Myron Etchison/Gale Risner 1.82
5. Don Licht/Bob Raymer 1.7
BIG FISH
1. Ron Bilbray/Tom Hankins 0.92
HOI CRAPPIE CLUB
MAY 6th EVERGREEN LAKE
1. Dan Whitecotten/Brent Whitecotton 4.12
2. Cody Bachman/Adam Merritt 4.1
3. Jeremy Stoddard/Dustin Harper 4
BIG FISH
1. Cody Bachman/Adam Merritt 1.3
NORTHEAST GEORGIA
MAY 6th GILLS POINT
1. Derrick Fulton and Wife 10.1
2. Kevin Johnson/Dakota Duncan 5.11
3. Matt Sipper/Daniel Carey 5.9
BIG FISH
1. Derrick Fulton and Wife 2.3
CENTRAL ILLINOIS
MAY 7th LAKE SHELBYVILLE
1. Coleman/Folmer 4.18
2. Lawson 4.08
3. Goodbrake/Jordan 3.86
4. Fermanian/Barnes 3.42
5. Roberts/Phillips 3.31
CHATTANOOGA
MAY 7th CHESTER FROST PARK
1. Jim Minor/David East 10.07
2. David Stephens/David Elliott 9.65
3. Tommy Whitt Sr/Tommy Whitt Jr 9.17
4. LeBron Wingo/Garrett Wingo 8.99
BIG FISH
1. Jim Minor/David East 1.91
GRAND LAKES CRAPPIE SERIES
MAY 7th GRAND LAKES
1. Jim Freeman/Doug Freeman 6.02
2. Charlie Hildreth/Myron Etchisor 5.63
3. Jeff Toben/John Andreoni 5.57
4. Jack Hartings/Nick Pleiman 5.33
5. Brian Shaffer/Trevor Wuebler 4.1
CENTRAL ALABAMA
MAY 13th LAKE JORDAN/BONNERS POINT
1. Jonathan Phillips/Alecia Phillips 10.69
2. Roger Brown/Mike Deas 10.52
3. Jared Gilbert/Eric Cagle 9.98
4. Travis Black/Nic Brooks 8.21
5. Wade Mcdonald/Mary Mcdonald 7.81
BIG FISH
1. Trey Wells 1.85
YOUTH
1. Wyatt Phillips 10.69
MALE/FEMALE
1. Jonathan Phillips/Alecia Phillips 10.69
CRAPPIE MASTERS
MAY 13th REND LAKE
1. David Cox/Steve Hockett 10.33
2. Shane Cappel/Jesse Shoemake 9.26
3. Sean Drury/JP Onhiser 9.01
4. Lee Beuhnerkemper/Tyler Brandenburg 8.74
5. Josh Dudley/Jason Dudley 8.68
BIG FISH
1. Randy Phelps/Matt Morris 2.16
MALE/FEMALE
1. Jackie Linton/Holly Linton 7.11
ADULT/YOUTH
1. Mike Melton/Daniel Melton 6.33
INDIANA SLAB MASTERS
MAY 13th LAKE FREEMAN/SHAFER
1. Jim Long/ Robert Williams 8.63
2. Joe Rosinski/Luther McDonald 8.19
3. Jason Shingler/Mike Arnold 7.86
4. Noel Thomson/Iyonna Klimczyk 7.45
5. Jim Wilson 7.23
BIG FISH
1. Bob Lands/Steve Jeffers 2.03
NORTHEAST OHIO CRAPPIE CLUB
MAY 13th PYMATUNING
1. Ben/Harrison 10.11
2. Bob/Bob 10.1
3. Bill/Chad 9.1
4. Brad/Mark 9.08
5. Sean/Jeff 8.1
BIG FISH
1. Ben/Harrison 2.3