Tournament Results

BAYOU STATE
APRIL 23rd D’ARBONNE
1. Mark Taylor/Dustin Taylor 9.82
2. Wes Barmore/Mark Theodos 9.57
3. LD Larry/LD Henry 8.91
4. Jason Thomas/Scotty Johnson 8.54
5. Josh Gowan/Alex Rude 8.45
BIG FISH
1. Mark Taylor/Dustin Taylor 2.06
CRAPPIE NUTZ
APRIL 23rd HARDING LAKE
1. Brice Roberts/Richard Malcom/Riley 7.08
2. Guerry Burnett/Landon Burnett 6.34
3. Clint Shipman/Brady Bowden 6.11
4. Gary Clancy/Richie Bell 5.58
5. Mark Byrd/Paul Byrd 4.26
BIG FISH
1. Clint Shipman/Brady Bowden 1.65
INDIANNA
APRIL 23rd PATOKA LAKE
1. Larry Yates/Rick Daniels 11.01
2. Eric Millsaps/Rick Hancock 8.7
3. Jeff Yeakle/Jonathon Brumley 6.08
4. Terry Richardson/Bob Raymer 5.6
5. Jason Shingler/Mike Arnold 5.45
BIG FISH
1. Larry Yates/Rick Daniels 2.13
CRAPPIE USA
APRIL 23rd CAVE RUN LAKE
AMATEUR DIVISION
1. Kris Mann/Terry Mann 8.13
2. Luke McCoy/Rick Morgan 7.66
3. Mike Lowe/Royce Paynter 7.31
4. Justin Johnson/Jim Greathouse 7
5. Rob Massey/Todd Dalton 6.93
PRO DIVISION
1. Tim Cleary/Reba Cleary 8.58
2. Steve Ferguson/Joey Briggs 8
3. Ron Bilbray/Tom Hankins 7.53
4. Michael Walters/Sebastian Vore 7.45
5. Anthony Collins/William Collins 6.75
BIG FISH
1. Tim Cleary/Reba Cleary 1.73
2. Kris Mann/Terry Mann 1.49
Middle Tennessee
APRIL 23rd TIM’S FORD
1. JW Jackson/Kane Jackson 8.31
2. Robert Baker/Larry Britton 6.88
3. Joey Davis 5.95
BIG FISH
1. JW Jackson/Kane Jackson 1.63
SHOALS
APRIL 23rd PICKWICK
1. Keith/Toby 11.42
2. Kevin/Rick 11.26
3. Jimmy/David 9.84
BIG FISH
1. Kevin/Rick 2.25
CRAPPIE MASTERS
APRIL 23rd LAKE EUFAULA
1. David Cox/Steve Hockett 12.09
2. Charlie Rogers/Kevin Rogers 10.93
3. Charles Bunting/Travis Bunting 10.75
4. Wally Marshall/Jeff Heumann 10.48
5. Cory Carter/Tom Snyder 10.41
BIG FISH
1. David Cox/Steve Hockett 2.33
MALE/FEMALE
1. Andy Blizzard/Karen Blizzard 9.6
GRAND LAKES
APRIL 24th GRAND LAKES
1. Toben/Anderoni/Zimmerman 9.27
2. August/Deiters 7.06
3. Ray/Lawler 7
4. Fishbaugh/Fishbaugh 6.91
5. Tipton/Tipton 6.64
BIG FISH
1. Toben/Anderoni/Zimmerman 1.55
WEST ALABAMA
APRIL 26th TOMBIGBEE RIVER
1. Humber/Humber 9.21
2. Thomas/Freeman 8.82
3. Wright/Wright 8.82
BIG FISH
1. Thomas/Freeman 1.68
CRAPPIE USA
APRIL 29th-30th GREEN RIVER LAKE
AMATEUR DIVISION
1. Kris Mann/Terry Mann 14.13
2 Phillip Russell/Gary Anger 13.66
3. Rodger Erhard JR/Dennis Erhard 12.97
4. Scott Buchanan/Larry Buchanan 12.77
5. Michael Griffin/Bo Smith 12.71
PRO DIVISION
1.David Jones/Corey Thomas 13.57
2. Lynn Cochran/Nathan Cochran 13.01
3. Robert Massey/Todd Dalton 12.05
4. Joe Carter/Janette Carter 11.82
5. Donnie Burris/Dennis Yates 11.79
BIG FISH
1. Arnold Patterson/Kenny Patterson 2.01
2. David Jones/Corey Thomas 1.87
CRAPPIE MASTERS
APRIL 29th – 30th ALABAMA RIVER
1. Billy Williams/Scott Williams 24.37
2. Dan Dannanmueller/Garrett Steele 22.74
3. Kyle Schoenherr/Rodney Neuhaus 22.37
4. Steve Brown/Gerald Overstreet 22.29
5. Tony Thomas 22.23
BIG FISH
1. Jimmy Ayers/Michael Clinard 2.35
MALE/FEMALE
1. Bob Robinson/Elizabeth Robinson 21.11
ADULT/YOUTH
1. Dewayne Scott/Bryant Golson 13.04
CENTRAL ARKANSAS
APRIL 30th LAKE DARDANELLE
1. Jason Westerberg/Jim Westerberg 11
2. Lamar Bunting/Jeff Davis 9.8
3. Jason Koch/Gary Koch 9.6
4. Chris Chandler/Kyle Dines 8.17
5. Greg London/Russ Clark 8.05
BIG FISH
1. Jason Koch/Gary Koch 2.41
SPRINGFIELD
APRIL 30th LAKE SHELBYVILLE
1. John Carr/Joe Carr 5.24
2. Frank Revell Sr./Jeff Revell 5.22
3. Brian Cleland/Adam McCloud 4.6
BIG FISH
1. John Carr/Joe Carr 1.24
NORTEAST OHIO
APRIL 30th PRESQUE LAKE
1. Brad/Mark 5.13
2. Steve/Dave 2.11
3. Bob/Bill 0.11
BIG FISH
1. Steve/Dave 1.6
WAPPAPELLO
APRIL 30th WAPPAPELLO LAKE
1. Coleman/Reaves 7.49
2. Tropf/Younger 6.15
3. Stroud/Epsey 5.68
EAST TENNESSEE
APRIL 30th FORT LOUDOUN
1. Darren Caughron/Tracy Caughron 7.58
2. Mike Hawkins/Sherri Longworth 7.26
3. Matt Xenos/Don Speer 7.2
4. Wayne Darnell/Ricky Keener 6.65
BIG FISH
1. Darren Caughron/Tracy Caughron 1.42
CENTRAL OHIO
MAY 1st DEER CREEK
1. Bohenko/Rogers 7.26
2. Briggs/Burley 6.86
3. Scotty/Louden 6.64
4. Osbourne/Osbourne 6.07
5. Spence/Spence 5.9
BIG FISH
1. Spence/Spence 1.47
MIDDLE TENNESSEE
MAY 7th WOODS RESERVOIR
1. Joey Davis/chris Coker 7.89
2. John Henley/Dewayne Hill 7.78
BIG FISH
1. Steve Trost 1.43
CRAPPIE MASTERS
MAY 7th REND LAKE
1. Robert Dent/Todd Dent 10.56
2. Bob Shafer/Nick Shafer 9.93
3. Jason Dudley/Zach pierce 9.18
4. Paul Turner/Elizabeth Turner 9.13
5. Kyle Schoenherr/Rodney Neuhaus 8.97
BIG FISH
1. Tony Sheridan/Jonathan Sheridan 1.97
MALE/FEMALE
1. Vic Finkley/Kim Gray 8.95
ADULT/YOUTH
1. Mike Melton/Daniel Melton 8.4
CRAPIE USA
MAY 7th MISSISSINEWA/SALAMONIE
AMATEUR DIVISION
1. Terry Pucel/Gary Singleton 8.23
2. Justin Moore/Trisha Moore 8.2
3. Jeff Yeakle/John Brumley 7.91
4. Bob Land/Steve Jeffers 7.44
5. Phil Grater/Bill Rairden 7.34
PRO DIVISION
1. Thomas Hankins/Ron Bilbrey 10.61
2. Eric Millsaps/Rick Hancock 8.83
3. David Bowser/Mike Morrison 8.68
4. Zack Fishbaugh/Mike Fishbaugh 7.94
5. Michael Bledsoe/Doug Sikora 7.82
BIG FISH
1. Michael Bledsoe/Doug Sikora 2.17
GRAND LAKES
MAY 8th GRAND LAKES
1. Longsworth/Longsworth 11.06
2. Shroyer/Puthoff 10.09
3. Toben/Zimmerman 9.59
4. Waterman/Hartings 8.5
5. Ray/Lawler 7.91
BIG FISH
1. Longsworth/Longsworth 1.59
CRAPPIE MASTERS
MAY 13th – 14th KENTUCKY/BARKLEY LAKES
1. Brently Smith/Elliot Dowdy 24.29
2. Tim Ridley/Chuck Sisson 23.69
3. Wade Hendren/Roy Logan 23.16
4. Richard Hughes/George Hughes 22.64
5. Leonard Barnett/Joni Barnett 22.53
BIG FISH
1. David Butler/Jimmy Riley 2.44
MALE/FEMALE
1. Leonard Barnett/Joni Barnett 22.53
ADULT/YOUTH
1. Mark Arnold/Olivia Arnold 22.05
CENTRAL ARKANSAS
MAY 14th LAKE PECKERWOOD
1. Lamar Bunting/Jeff Davis 10.47
2. Greg London/Russ Clarke 9.52
3. Jason Westerberg/Jim Westerberg 9.32
4. Scott Black/Ken Fugate 8.84
5. Oscar Chambers/Megan Chambers 7.28
BIG FISH
1. Scott Black/Ken Fugate 1.92
2. Jason Westeberg/Jim Westerberg 1.85
CENTRAL OHIO
MAY 14th HOOVER RESERVOIR
1. Randy Woodgeard/Dan Collier 6.83
2. Jeff Bohenko/Kevin Bantener 6.01
3. Rick Gates/Todd Hicks 5.89
4. Darcie Briggs/John Burly 5.84
5. Allen Hale/Luke Hale 5.17
BIG FISH
1. Randy Woodgeard/Dan Collier 1.28
CRAPPIE USA
MAY 14th PATOKA LAKE
AMATEUR DIVISION
1. Douglas Ault/Greg Davis 3.59
2. Todd French/Jeremy Edwards 2.96
3. Kris Mann/Terry Mann 2.9
4. Steve Gentz/Robert Brown 2.1
5. Jeff Yeakle/John Brumley 2.07
PRO DIVISION
1. Bret Cunnungham/Brad Petelle 6.66
2. Doug Laake/Ryan Rohl 5.69
3. Bob Raymer/Jason Snyder 3.4
4. Thomas Hankins/Ron Bilbray 2.42
5. Kirk Wynn/Walter Moore 1.82
BIG FISH
1. Douglas Ault/Greg Davis 1.66
NORTHEAST OHIO
MAY14th PYMATUNNING
1. Bob/Bob 8.14
2. Shawn/Jeff 7.06
3. Andy/John 6.92
4. Dave/Steve 6.06
5. Brock/Brian 5.84
BIG FISH
1. Bob/Bob 1.82
CRAPPIE MASTERS
MAY 20th- 21st TENNESSEE TOMBIBGEE
1. Harold Rich/Ferrill Mitchell 18.46
2. Larry Fulton/Brigg Abercrombie 17.6
3. Ray Loonie/Will Evans 17.24
4. Danny Walden/Bob Adkins 17.15
5. Tim Fields/Tom Fields 16.91
BIG FISH
1. Tommy Nichols/Wayne Nichols 1.97
MALE/FEMALE
1. Jonathan Phillips/Alicia Phillips 13.54
CRAPPIE USA
MAY 21st LAKE SHELBYVILLE
AMATEUR DIVISION
1. Terry Davis/Matt Mullins 6.07
2. Sean Hawkins/Dorian Lofton 5.97
3.Lee Penn/Fred Brozio 5.96
4. Frank Revell/Jeff Revell Rich Goodbrake/Louis Jordan 5.86
5. Frank Revell/Deborah Revell 5.85
PRO DIVISION
1. Tyler Brandonburg/Lee Buehnerkemper 6.39
2. Luke Humphrey/Greg Humphrey 6.24
3. Keith Mueller/Wes Cooper 6.15
4. Rick Barnes/Brian Cleland 6.1
5. Steve Ferguson/Joey Briggs 6.09
BIG FISH
1. Tyler Brandonburg/Lee Buehnerkemper 1.65
MIDDLE TENNESSEE
MAY 21st NORMANDY
1. Rodney Edwards/Coby Edwards 7.7
2. Steve Trost/Terri Trost 7.36
3. Joey Davis/James Holt 6.68
4. Ray Vander/Audrey Vander 6.55
BIG FISH
1. Dave Odell 1.77
GRAND LAKES
MAY 22nd GRAND LAKES
1. Waterman/Hartings 9.16
2. Hildreth/Etehison 9.13
3. Shroyer/Puthoff 8.96
4. Freewalt/wilker 8.63
5. Hayman/Hayman 8.18